A leggyakoribb tévhitek a padlófűtésről

A padlófűtés egyre népszerűbb fűtési alternatíva hazánkban is, mégis számos olyan kérdést kapunk a kedves ügyfeleinktől, amelyek leginkább tévhiteken alapulnak.

Épp ezért úgy gondoltuk a legjobb, ha összegyűjtjük a leggyakoribb tévhiteket a padlófűtéssel kapcsolatban, és megcáfoljuk őket. 

#1 A padlófűtés drágább, mint más fűtési típusok

Talán a leggyakoribb tévhit a padlófűtéssel kapcsolatban az, hogy túlontúl drága. Abban részben igazat kell adnunk, hogy a padlófűtés telepítése nagyjából 20-30%-kal drágább, mint a radiátoros, hosszú távon mégis sokkal olcsóbb. 

Egyrészt, a padlófűtés szinte alig igényel karbantartást, szemben a radiátoros megoldássokkal. 

Másrészt, ha hosszabb távlatokban gondolkodunk, akkor a rá fordított plusz 20-30%-os telepítési költség is megtérül, hiszen sokkal egyenletesebb hőt bocsát ki, szemben a hagyományos fűtési típusokkal, így fajlagosan kevesebb energiát fogyaszt.

Amennyiben elektromos padlófűtést választasz (egyébként többféle, különböző típus létezik, de erről később részletesen is szót ejtünk), úgy kombinálhatod napelemes rendszerrel is. Ebben az esetben a téli fűtést nullszaldóra is ki lehet hozni.

#2 A padlófűtéstől nem melegszik fel a ház

Ahogy az előző esetben, úgy ennek a tévhitnek is van valóságalapja; hiszen a padlófűtés esetén hosszabb felfűtési idővel kell számolnod. Ahogyan azt biztosan tudod, a meleg mindig felfelé száll, így némi időre van szükség, míg a padlófűtés melege érződik. 

Azonban később, mikor eléri a megfelelő hőfokot, nagyon kellemes hőérzetet biztosít, hiszen egyenletesen osztja el a meleget a helyiségben.

Ráadásul biztosan veled is előfordult már, hogy hiába van jól felfűtve a lakás, ha a padló hideg, akkor mégis fáztál. A padlófűtés esetén ez a veszély nem áll fenn, hiszen a talpnál mindig kellemes hőérzetet biztosít. 

#3 A padlófűtés egészségtelen

A felszálló meleggel együtt felszáll a por is, így a padlófűtést nem ajánlják az allergiásoknak – legalábbis ez a tévhit alapja. A valóságban viszont padlófűtés nem cirkuláltatja a körülötte lévő levegőt, csak sugározza a meleget.

Érdekes, hogy a radiátorokkal szemben ezt a veszélyt nem hangsúlyozzák, pedig tény, hogy a fűtőtestek mozgatják a körülöttük lévő levegőt, így több por kering körülöttünk.

#4 A padlófűtést nem lehet parketta alá telepíteni

A padlófűtést szerencsére lehet fa parketta alá is szerelni, azonban érdemes odafigyelni ezzel kapcsolatban néhány dologra.

Egyrészt a parketta nem túlságosan jó hővezető, ezért maximum 14mm-es változatig javasolt. Másrészt a magas nedvességtartalmú parketták kiszáradhatnak, így megváltozik az anyag szerkezete, és idő előtt megrepedhet, tönkremehet. Ennek kiküszöbölése érdekében ne válassz 8%-osnál magasabb nedvességtartalmú melegburkolatot.

#5 A padlófűtés csak elektromos lehet

Sokan úgy gondolják, hogy a padlófűtés csak elektromos lehet – pedig összesen három, különböző fajtája van:

  1. a már említett elektromos padlófűtés,
  2. a száraz, vizes alapú padlófűtés,
  3. és a klasszikus, vizes alapú padlófűtés. 

Tipp: hogy mikor, melyik padlófűtést érdemes választani, arról a linkre kattintva olvashatsz bővebben.

#6 A rendszer nem tartós

Megfelelő telepítés esetén a padlófűtési rendszer akár évtizedekig is kitart, minimális karbantartás mellett.

Amennyiben kíváncsi vagy, mennyibe kerülne a betonozási nélküli padlófűtés, kérj tőlünk árajánlatot vagy használd a padlófűtési kalkulátorunkat!

Ha hagyományos padlófűtést szeretnél, akkor is állunk rendelkezésedre: kérhetsz tőlünk díjmentes árajánlatot vagy kiszámíthatod, mennyibe kerül a padlófűtés