Amikor otthonunk fűtési rendszerét tervezzük, előkerül a kérdés: Milyen megoldást válasszunk? A különféle lehetőségek más-más befektetést igényelnek, emellett pedig a megtérülés és a fűtőérték is fontos mutató.
De mi is az a fűtőérték és miért kell vele foglalkoznunk? Lássunk neki!
A fűtőérték
A fűtőérték megmutatja, hogy egy adott tüzelőanyagból mekkora mértékű hő nyerhető ki. Vagyis miből mennyire lesz szükségünk ahhoz, hogy a kívánt hőfokot elérjük.
A fűtőérték kiszámításával megkaphatjuk, hogy mennyi tüzelőanyagra vagy milyen hatásfokú kazánra lesz szükségünk.
Ha kíváncsi vagy a pontos számítási módszerre, itt megtalálod!
Mennyi az annyi?
Ahhoz, hogy lássuk, miért is fontos tudnunk a tüzelőanyagok fűtőértékét, nézzük meg mennyibe is kerül egy átlagos családi ház fűtése.
Ehhez vegyünk alapul egy körülbelül 100-120 négyzetméter alapterületű, szigeteléssel is ellátott családi házat.
Egy ekkora ingatlan havi energiaszükséglete nagyjából 7.500 MJ.
A tüzelőanyagok fűtőértéke az alábbiak szerint alakul:
Gáz: 34,9 MJ/m3
Barna szén: 22,2 MJ/kg
Tölgy: 15 MJ/kg
Zsákos szén: 12,5 MJ/kg
A tüzelőanyagok költsége havonta:
Barna szén: kb 30.000 – 35.000 ft/hó
Gáz: kb 20.000 – 22.000 ft/hó
Zsákos szén: kb 18.000 – 20.000 ft/hó
Tölgy: kb 12.000 – 15.000 ft/hó
Habár a választásnál az alacsonyabb ár csalogató lehet, vegyük figyelembe a fűtőanyaggal járó körülményeket is.
A szénnel és fával való fűtés esetében a szükséges tüzelőanyagot raktározni is kell, amíg a földgáz az egyik legtisztább és legegyszerűbb megoldást jelenti.
A tüzelőanyagok helyszínre szállítása szintén többlet költséget jelenthet, azonban vannak olyan esetek, amikor a gáz bevezetése nem megoldható. Ebben az esetben kiváló alternatívát jelentenek a gázzal szemben.
Mi a helyzet az elektromos megoldásokkal?
A tüzelőanyagok az elektromos árammal szemben nem teljes mértékben térülnek meg, hiszen elégetésekor vízgőz is keletkezik.
Az elektromos berendezések viszont 100%-ban felhasználhatóak. Vagyis, ha egy elektromos fűtőtestet bekapcsolunk, akkor az egységnyi idő alatt hasznosított áram teljes egészében a helyiség fűtésére használható fel. Nincs veszteség.
Miért egyre népszerűbb döntés a padlófűtés?
A hagyományos és a száraz padlófűtés is gazdaságosabb megoldás a konvekciós fűtésekhez képest. A rendszer alacsony vízhőmérsékleten működik, ezért elég 35-42°C fokra melegíteni a vizet a hatékony üzemeléshez.
A padlófűtés rendszerek kiemelkedő előnye, hogy a csövek a helyiség teljes területén vannak telepítve, így egyenletes a hőelosztás az egész szobában.
Kérdésed van? Kérdezz tőlünk bátran!