Egy lakás vagy ház vásárlása és felújítása komoly döntésekkel járhat. Milyen állapotban van a kiszemelt ingatlan? Milyen energetikai tulajdonságokkal rendelkezik? Hogyan tehető modern otthonná vagy kiadható befektetéssé? Hogyan lesz értékálló vagy éppen hogyan növelhető az értéke?
Egy ingatlan vásárlása és a felújítási munkálatok előtt számtalan dolgot át kell gondolni. A mai környezettudatos szemléletek azonban kedveznek a friss háztulajdonosoknak. Amellett, hogy a rendszerek akár támogatás segítségével is kiépíthetők, hosszú távon biztosan kifizetődők. Az alacsonyabb fogyasztásnak és a hatékonyságnak köszönhetően ugyanis még csökkenhet is a rezsi költsége.
Milyen fűtést érdemes telepíteni?
Az elavult konvektorok nemcsak balesetveszélyesek lehetnek, hanem energetikailag sem olyan hatékonyak. Emellett sok velük a probléma és egyre kevesebb a hozzáértő szerelő is. Érdemes tehát egy korszerűbb rendszerben gondolkodni.
A száraz padlófűtés már ide sorolható, hiszen a konvektor gázszámlájához képest jóval alacsonyabb lesz a közműdíj. A padlófűtési rendszer ugyanis az alacsony csőátmérőnek köszönhetően kevesebb vizet használ. Emellett a víz hőmérsékletét sem kell 42-45 °C-nál magasabbra hevíteni.
Emellett a padlófűtés az allergiások számára is enyhülést ad, mivel az alacsonyabb hőmérsékletű padlón nem keverednek fel a különféle allergének és a por. Az alacsony hőmérsékletet azonban nem kell szó szerint érteni, mivel csak a hevítés hője alacsony.
A hőérzet eléri a beállításoknak megfelelőt: tehát ha 22 fokra állítjuk a termosztátot, akkor annyi lesz. Csak ezt a 40-45 °C-os vízzel érjük el, nem pedig egy forró vasszerkezettel. De van itt még egy tényező: a hőátadás. Minél jobb hőátadású padló kerül ugyanis a padlófűtésre, annál hatékonyabbá válik a rendszer is. Nézzük is meg, hogy miről van szó!
Milyen padlót érdemes a padlófűtésre tenni?
Ha már szó volt arról, hogy a padlófűtés jobb költségeket produkál hosszabb távon, akkor beszéljünk egy kicsit a padlófélékől is.
Kerámia és kőpadlók
Bármilyen járólapot, kerámialapot, márványt vagy kőlapot tesz le burkolatként, nagyon fontos, hogy milyen a hőátadásuk. A tömör anyagokat jobban átmelegíti a padlófűtés, így a hőtartás miatt akár még a fűtés lekapcsolása után is képes meleget adni. Azonban ha gyorsabb hőfelvételre van szükség, érdemes maximum 20 mm vastag padlólapokat használni!
Fa burkolat
A fa igencsak hálás anyag, ráadásul a hőátadása is igencsak jó. Azonban érdemes itt óvatosan választani, hiszen a vékonyabb és tömörebb anyagok jobban vezetik a hőt. Nyugodtan használjunk tehát tömörfát vagy akár megmunkált nyersfát is!
Mi a helyzet a linóleummal, a laminált padlóval és a szőnyeggel?
A padlófűtés igazán hálás dolog, hiszen bátran tehetünk rá szinte bármilyen tömör szerkezetű, jó hőtartó és hővezető burkolatot. Ami a linóleumot, szőnyeget és a laminált padlót illeti, tökéletesen jók! Azonban figyelembe kell venni azt is, hogy amíg a kőpadló a leghatékonyabb hőtartó a vastagság miatt, úgy ezek a vékony burkolatok nem képesek a hő megtartására. Így a fűtés kikapcsolásával a hűlés folyamata is előbb kezdődik meg.
Tanácsra lenne szükséged? Esetleg padlófűtést szeretnél ingatlanodba? Keress minket bátran, hiszen szívesen segítünk! Szakértőink rendelkezésedre állnak a felmerülő kérdésekkel kapcsolatban!