A globális felmelegedés sajnos azzal jár, hogy a nyarak egyre melegebbek; míg a telek egyre enyhébbek lesznek. Emellett a négy évszak is összekavarodik, hiszen áprilisban és akár novemberben is előfordulhat havazás, míg decemberben és februárban is lehet tavaszias meleg. A helyzet egyáltalán nem jó, de kis lépésekkel talán enyhíthető lehet ez a felgyorsult változás. Mégis mit tehetünk a minket és szeretteinket körülvevő mikroklímáért?
Felejtsük el a nagy fogyasztású berendezéseket!
Egy háztartásban számos nagy teljesítményű és fogyasztású berendezés van. Ezek rengeteg áramot használnak, ami sajnos jellemzően nem megújuló, ráadásul egyre drágább energiaforrásból keletkezik. Ennek átalakulása és a drágulás viszont csak egy szelete a problémának, hiszen a másik nagy probléma a szennyező erőművek újraindítása.
Minél kisebb fogyasztású berendezéseket használunk tehát, annál kevésbé lesz környezetszennyező a tevékenységünk és annál kevesebb költséggel jár az üzemeltetés. Nem mindenki engedheti meg magának a berendezések azonnali cseréjét, illetve környezettudatossági szempontból is megkérdőjelezhető lenne a lépés. Azt viszont megtehetjük, hogy a tönkrement berendezés helyett energiabarát gépet veszünk, amit a felnövő gyermekeink is meghálálnak majd.
A gépek nemcsak hűtenek, hanem fűtenek is
Az energia nem vész el, csak átalakul – szokás mondani a tudományosabb körökben. Vegyünk például egy klímaberendezést. A lakásunkat szeretnénk lehűteni, ezért bekapcsoljuk ezt a gépet.
A klíma elektromos áram segítségével előállított, hűtött levegőt fúj a levegőbe, a gép munkájának mellékterméke azonban a hő. Észrevette már, hogy milyen forróság van a klímaberendezés kültéri egységének közelében?
Minél többen, minél tovább járatják tehát a klímát, annál több forróságot bocsátanak ki a közvetlen környezetükbe. Ez ráadásul még nagyobb mértékű lehet a régebbi berendezések esetében. Ha már csak egy ember lecseréli a klímát például felülethűtésre, már azzal is rengeteget tehet a saját környezetéért!
Az elavult fűtésrendszer helyett inkább Renova padlófűtés!
Még mindig gázkonvektorok vannak a házban? Esetleg más elavult fűtésrendszer? A nem megújuló energiaforrások kérdése már évtizedek óta a köztudatban kering. Vajon meddig lesz még elég? Vajon mennyire környezetbarát megoldások? A földgáz és a fa kitermelése, valamint ezek égéstermékeinek a levegőbe jutása nem feltétlenül jó dolog. Gondoljunk csak bele, hogy mit lélegzünk be?
Amennyiben fűtéskorszerűsítésre kerül a sor, érdemes olyan berendezést választani, ami minimálisra csökkenti a károsanyagok levegőbe jutását és kevesebb energiát használ. Ilyen például a padlófűtés. A rendszer akár önállóan is telepíthető, ráadásul csak kevés vizet és áramot igényel hatékonyabb felhasználás mellett.
A padlófűtés működését tekintve a vékony csővezetékekben körülbelül 40-42°C-osra melegített víz kering, ami tökéletesen elég a megfelelő hőmérséklet és hőérzet kialakításához. A csövezet a padlóburkolat alatt, kvázi láthatatlanul végzi a dolgát egy speciális szigetelőelembe ágyazva.
Burkolatként pedig szinte bármi rátehető: leginkább viszont a tömör kőpadló vagy más tömör és vastag anyagok tartják meg és adják át a hőt a helyiségnek. Emellett használható még tömör fapadló, laminált padló, linóleum vagy akár más tömör szerkezetű burkolatok is.
Kérdésed lenne a padlófűtéssel kapcsolatban? Keress bátran elérhetőségeink egyikén, ahol mindenre válaszolunk!