Padlófűtésre rakott burkolatok hőátadása

A fűtési rendszer kiválasztása és megtervezése már önmagában sem kis feladat, azonban a rendszer hőátadási képessége a burkolattól is függ. 

Nem mindegy, hogy padlólapot vagy laminált padlót teszünk le, esetleg más anyagot választunk. Ha nem tudod, hogy a padlófűtésre milyen burkolatot érdemes alkalmazni, akkor cikkünkben számos hasznos információra lelhetsz!

Csempe, kőpadló és járólap

Akár kerámia-, akár fényezett burkolólapokról, akár kő- vagy márványlapokról van szó, ezek az anyagok a legalkalmasabbak a fűtési rendszer kiegészítésére. A felsorolt anyagok remek hőátadási képességgel rendelkeznek, de mit is jelent ez a gyakorlatban? 

A burkolatot a padlófűtés által leadott hő hamar átmelegíti, ezen felül a hőtartó képessége is igen jó. E két remek képesség miatt a rendszer hatékonyan tud működni. 

Ezért kimondottan ajánlott a beépítése a nagyobb hőveszteségű helyiségekbe is. Habár a hőleadást nem befolyásolja, mégis érdemes maximum 20 mm vastagságú lapokat használni a gyorsabb hőfelvétel érdekében.

Fa padlóburkolat

Miről van itt szó? Jellemzően a tömörfa, a parketta, a puhafa, a megmunkált nyersfa és a bambusz anyagokról, melyek kulcsjellemzője az anyaguk szerkezetében rejlik. Minél vékonyabb és sűrűbb a szerkezetük, annál hatékonyabban képesek vezetni a hőt. 

A felsorolt anyagok közül legjobban a megmunkált nyersfát és a parkettát tudjuk alkalmazni padlófűtés burkolataként. 

Egyéb burkolati elemek padlófűtéshez

A fenti burkolatok mellett beépíthetünk laminált padlót, linóleumot, de akár szőnyegpadlót is. Mindegyik anyag feltétele az, hogy a gyártó is javasolja erre a célra, illetve az anyag ne viselkedjen hőszigetelőként. 

Hasonlítsunk össze mindent!

Bizonyára már érted, hogy attól függ egy padlóburkolat hatékonysága, hogy milyen hőáteresztő képességgel rendelkezik. A hőáteresztés pedig az anyag szerkezetétől függ. Minél sűrűbb, annál jobban tartja a hőt.

A legjobb ezek alapján a kőpadló vagy a csempe járólap! Remekül felveszi és tárolja a hőt, ezért hosszan tartó, egyenletes meleget biztosít még a rosszul szigetelt helyiségekben is.

A második legjobb megoldás a parketta vagy a megmunkált nyersfa. Szerkezetük a faburkolatok között a legjobb, hiszen nemcsak sűrű, de vastagságuk is csekély, ezért remekül átadják a hőt!

Az utolsó csoportot is jól használhatod padlófűtés burkolataként, amiben a laminált padló és a linóleum is benne van. Ezek ugyanis jól átengedik a hőt, hátrányuk viszont az, hogy anyaguknak köszönhetően nem hőtartóak, így a fűtés lekapcsolása után hamar kihűl a felület.

Ha tanácsra lenne szükséged, vagy padlófűtést szeretnél otthonodba, akkor keress minket bizalommal! Szakértőink szívesen állnak rendelkezésedre a felmerülő kérdésekkel kapcsolatban!