Hőveszteség – Miért van ez?

Mielőtt bármibe is belevágnánk és elkezdenénk megtervezni otthonunk fűtési rendszerét érdemes kiszámítani, mennyi hőveszteség éri majd a fűteni kívánt ingatlant.

A hőveszteséget a nyílászárók, a hőszigetelés milyensége, a falazat típusa, a tető és más egyéb szerkezeti tényezők együttesen befolyásolják.

Ahhoz, hogy tudjuk, mennyi hőt kell pótolnunk illetve biztosítanunk a  fűtési időszakban, ki kell számolnunk a veszített hőmennyiséget is. Ebben persze segítségünkre lesznek a szakemberek, azonban jó ha mi is képben vagyunk legalább az alapokkal.

Hőveszteség és hőszükséglet

A hőveszteség mértékét nagyban befolyásolja a falak, a tető és a padló hőátbocsátása, emellett a hőveszteség a helyiség méretétől is függ.

A definíció szerint az ingatlan hővesztesége

  • az azt határoló felületek négyzetméterben kifejezett nagyságától,
  • az épületet határoló felületek hőszigetelésétől,
  • a külső és belső hőmérséklet különbségétől függ.

Minél újabb egy ingatlan annál jobb eredményekkel számolhatunk, a legújabb előírásoknak megfelelő lakóház értékei minimálisak, ami nagyszerű hír a számunkra.

A hőveszteség kiszámítása azért is nagyon hasznos, mert megtudjuk belőle, hogy mennyi hőmennyiségre van szükségünk a teljes ház ellátásához.

Például egy 100 négyzetméteres, átlagosan szigetelt, 10 éves ingatlan esetében a hőveszteséget is figyelembe véve körülbelül 2500 köbméter földgázra lesz szükségünk egy évre. Mindez persze függ attól is, hogy 20 vagy 23 C fokos szobában érezzük jól magunkat a téli időszakban.

A hőveszteséggel együtt a hőszükséglet adatait is megkapjuk, vagyis azt, hogy milyen teljesítményű fűtési rendszerre van szükségünk, hogy otthonunkban biztosítani tudjuk a kívánt hőfokot.

A hőszükséglet kiszámításához azt veszik alapul, hogy a lakásban 20 és 24 C fok között maradjon a hőmérséklet, akkor is, ha kint -10 vagy akár -15 C fok van éppen.

Ha szeretnénk csökkenteni a hőveszteség mértékén használt ingaltan esetében:

  • alacsonyabb benti hőmérséklettel is beérhetjük (18-20 C fok);
  • cseréljük a nyílászárókat két vagy háromrétegű üveggel ellátott változatra;
  • végezzük el az ingatlan külső hőszigetelését;
  • szigeteljük a külső ajtókat, a padlást vagy a pincét. 

A fűtési rendszer kiválasztása nem egyszerű feladat. Ha segítségre van szükséged keress minket bátran!

A Comfort System fűtésrendszerek, legyen szó padló-, fal- vagy mennyezetfűtésről egyenletes meleget biztosítanak, javítják a hőérzetet és gazdaságosabbak is, más alternatívákhoz képest.
Ha szeretnéd még az idei évben kiépíteni az új fűtési rendszert és szeretnél ajánlatot kérni épülő ingatlanodhoz, írj nekünk!